Tjoläholm 2023


Sedvanlig kö vid infarten förelåg även om det flöt på rätt bra. Vi kom dock efter kl 9.
RCOS hade fått en lite tråkig placering långt ner mot helikopterflygningen, eventuellt bidrog att vi hade meddelat risk för sen ankomst p.g.a. RCOS årsmöte tidigare i helgen till detta.



Får vi samma placering igen är jag tveksam att ställa ut, särskilt som den plats på fält B vi tidigare stått på var oanvänd i år.



De flesta anmälda letade sig dock dit, samt även en fin Rover P4 ägd av Volker Fransson som inte var, men senare blev medlem i RCOS





En kul bil stod i BACs monter där Olof Neregaards MG ZT V8 med Roeve märken stod utställd



TCM var upplagt på vanligt sätt, men det var vissa luckor bland utställande klubbar mot tidigare år.





Antalet besökare var dock normalt vad vi kunde bedöma. Marknaden var som den brukat vara på senare år, mer krims-krams och kepsar än reservdelar.




Text & bilder: Tomas Börjeson

Tillbaka till tidigare träffar

Medlemsinloggning

Senaste uppdatering

Uppdaterat 2025-04-01

Skänkes: Rover 216 1,6 från 2000

Läs mer

Roverklubbens maskot, Rover

Roverklubbens maskot,  Rover

(medlemsavgiften är betald)

Kuriosa

Kuriosa

Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.

Rover i Rover

Rover i Rover

Visste du att

P5 introducerades på bilsalongen i London 1958 under namnet Rover 3-Litre.

Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?

Skicka dina bilder/tips till Webmaster

Citat

Bara den som vågar vara barnslig är riktigt vuxen.

Okänd

Dagen i historia

Idag - Onsdagen den 2 April 2025
Gudmund Ingeund

742 - Karl den store föds.
Källa: Wikipedia