Sol över Mälardalingarna

För en kort stund kändes det som om vintern var över när mälardalingarna samlades på Dinners i Enköping onsdagen den 5 februari.
För en kort stund kändes det som om vintern var över när mälardalingarna samlades på Dinners i Enköping onsdagen den 5 februari.
Några av oss visste redan att de skulle komma till årsmötet utanför Helsingborg 30 maj - 1 juni. Detaljerad information kommer i Roderbladet.
De senaste årsmötena har hållits i Stockholm, i Småland och på Väskusten. Vilken del av Sverige står i tur? Norrland, tyckte någon, men vi kunde inte enas om var Norrland börjar. Det kanske blir Mälardalen igen för att vara någorlunda nära, eller långt bort, för alla medlemmar. Malmköping nämndes.
Nästa mälardalsmöte hålls på Dinners i Enköping onsdagen den 5 mars kl 14.
Text: Thomas Eckered
Bilder: Thomas Eckered & Carola Pettersson
(medlemsavgiften är betald)
Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.
Det fanns fyra Leyland P76 som användes för tävlingsbruk på Nya Zealand under 70-talet.
Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?
Skicka dina bilder/tips till Webmaster
Ingenting höjer auktoriteten såsom tystnad.