Forsbymötena blir bara populärare!


Månadsmötet den 4 september samlade 14 bilar, varav två visserligen inte var Rover, men nog intressanta ändå.



Bilarna var faktiskt så många att man inte kunde se alla på en gång från kaféborden uppe vid forsen.



Början av september kan ju vara härligt somrig, och så var det nu. Kaféet i Forsby Kvarn går liksom klubbmedlemmarna från klarhet till klarhet. Inte bara smaskiga bakelser och bullar serveras, utan också två middagsrätter. Denna onsdag var den ena tyska korvar, fastän producerade lokalt, och den andra lammlägg. Varmrätterna är inte helt billiga, men de är värda sitt pris.
Vi tackar Bengt Alfredsson, som tog initiativet till Forsbymötena förra sommaren. Först misstänkte jag att han bara ville ha en mötesplats alldeles i närheten av sitt hem, men nu vet jag att han insåg vad som kunde vänta Roverklubbens mälardalingar. Naturligtvis åt vi inte bara, utan talade mycket om bilar.


Text & Foto: Thomas Eckered

Tillbaka till tidigare träffar

Medlemsinloggning

Senaste uppdatering

Uppdaterat 2026-01-07

Mälardalsmöte Januari 2026

Läs mer

Roverklubbens maskot, Rover

Roverklubbens maskot,  Rover

(medlemsavgiften är betald)

Kuriosa

Kuriosa

Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.

Rover i Rover

Rover i Rover

Visste du att

Oktober 1982 lanserade Rover en ny högpresterande SD1 på marknaden: Vitesse

Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?

Skicka dina bilder/tips till Webmaster

Citat

Det bästa sättet att spara tid är att använda den.

Carl Hammarén

Dagen i historia

Idag - Söndagen den 18 Januari 2026
Hilda Hildur

2001 - En elev skjuts ihjäl inne på Bromma gymnasium i Stora Mossen utanför Stockholm.
Källa: Wikipedia