Rekordsdeltagande på månadsmötet


Deltagande i mälardalingarnas månadsmöte den 2 januari 2019 slog alla rekord: Fem klubbmedlemmar slöt upp!

Vi har naturligtvis varit fler under vackra sommarkvällar, men årets första möte brukar ha sina svårigheter: Snöstorm, ishalka, trötthet efter nyårsfesten. Några gånger har en ensam klubbmedlem suttit och väntat dystert på de andra som inte kom.



Vi kunde kanske ha blivit fler om denna onsdag inte hade varit den stora "Vattenfallsdagen" med 60 000 strömlösa hushåll i Uppland. En deltagare kom dock för att få sig ett varmt mål mat som inte kunde åstadkommas i hemmet.

Nästa månadsmöte hålls onsdagen den 6 februari vid samma tid (1800) och på samma plats (Dinners i Enköping).



Nästa månadsmöte hålls onsdagen den 6 februari vid samma tid (1800) och på samma plats (Dinners i Enköping).


Text & bilder: Thomas Eckered

Tillbaka till tidigare träffar

Medlemsinloggning

Senaste uppdatering

Uppdaterat 2025-05-25

Mälardalsmöte Maj 2025

Läs mer

Roverklubbens maskot, Rover

Roverklubbens maskot,  Rover

(medlemsavgiften är betald)

Kuriosa

Kuriosa

Den israeliske konstnären Ron Arrard stöpte om P6-stolen till modern konst. Paul Vissers har gjort ett bord av en Rover V8-motor.

Rover i Rover

Rover i Rover

Visste du att

I juli 2003 presenterade Rover en ny bil som började säljas under namnet CityRover.

Har du bilder från Rover-träffar?
Saknar du bild på din Rover i "Galleri/Medlemmars bilar"?
Har du tips på Rover-träffar?

Skicka dina bilder/tips till Webmaster

Citat

Ingenting höjer auktoriteten såsom tystnad.

Charles de Gaulle

Dagen i historia

Idag - Tisdagen den 1 Juli 2025
Aron Mirjam

2002 - Flygkollisionen över Überlingen, Tyskland
Källa: Wikipedia